RSS
19 Листопад
     
 
Новини АУБ
АУБ наполягає на забезпеченні розвитку повнофункціонального валютного ринку України

09.04.2008

Президентом Асоціації українських банків Олександром Сугоняко було направлено листа до Прем’єр-міністра України, Міністра фінансів, Міністра економіки, голів парламентських Комітетів з питань фінансів і банківської діяльності, з питань бюджету, з питань податкової та митної політики, з обґрунтуванням необхідності внесення змін до Закону про Держбюджет України на 2008 рік щодо порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Зокрема, як наголошує Президент АУБ: “В Україні ринок арбітражних (торговельних) операцій банків фактично не діє. Здійснення операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти на внутрішньому міжбанківському ринку України за власні кошти між банками можливе тільки за умови відсутності сплати збору до Пенсійного фонду з цих операцій, тому що його сплата робить їх нерентабельними і призводить до відмови банків від їх проведення. В результаті цього зменшується ліквідність та ефективність внутрішнього валютного ринку, гальмується перехід до більш гнучкого управління інфляцією – інфляційного таргетування”.
Прийняття НБУ Постанови від 10.08.2005 року № 281, якою Нацбанк дозволив комерційним банкам здійснювати арбітражні операції на міжбанківському ринку України, та відповідне рішення про невключення до бази нарахування збору до Пенсійного фонду вказаних власних операцій банків з купівлі-продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України при прийнятті Закону України “Про Державний бюджет на 2006 рік”, як свідчать дані НБУ, сприяли тому, що тільки у 2006 році результат від торговельних операцій банків відносно 2005 року збільшився на 72,4%, що сприяло покращанню як збалансування валютного ринку так і відповідному зростанню доходів держбюджету від податку на прибуток банків. Тепер же бюджет такі доходи не отримує, оскільки банки здійснюють тільки операції для клієнтів за їх кошти, отримуючи мінімальні доходи  у вигляді комісійних від купівлі-продажу валюти для клієнтів.
АУБ запропонувала при доопрацюванні Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внести зміни, відповідно до яких арбітражні операції банків з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню на внутрішньому міжбанківському валютному ринку України не включатимуться до бази нарахування збору до Пенсійного фонду України.
Разом з тим АУБ пропонує, аби з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами банки сплачували збір у порядку, загальному для усіх суб`єктів господарювання. Аналогічні зміни АУБ запропонувала також внести до Закону України "Про збір на обов'язкове  державне пенсійне страхування".
Як повідомив Голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін, ним було направлено до Кабінету Міністрів України листа, в якому, зокрема, сказано: “Зважаючи на те, що пропозиції, викладені у листі Асоціації українських банків є слушними, просимо проаналізувати їх та з метою врегулювання наявних проблем врахувати при підготовці змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” під час розробки окремого законопроекту з питань оподаткування”.
Перший заступник Міністра економіки України А.Максюта у відповідь в листі на ім’я Президента АУБ відзначив:
“Мінекономіки поділяє думку щодо необхідності скасування збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, адже він перешкоджає притоку інвестицій в Україну та зменшує ліквідність і ефективність внутрішнього валютного ринку. Зокрема, банки не зацікавлені здійснювати операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти на внутрішньому міжбанківському ринку України за власні кошти, тому що сплата збору до Пенсійного фонду робить їх нерентабельними і призводить до відмови банків від їх проведення”.
Разом з тим, в листі Мінекономіки відзначено, що звільнення від сплати збору до Пенсійного фонду лише банків “не відповідає основним напрямам реформування податкової політики”, визначеним програмою діяльності Уряду “Український прорив”, якою передбачається, що “податки повинні бути зрозумілими, стабільними та низькими, але платити їх зобов”язані всі”.
З огляду на це, пан Максюта наголосив, що “Мінекономіки вважає за доцільне, розглянути питання скасування збору до Пенсійного фонду, шляхом поступового зниження ставки збору до Пенсійного фонду та необхідності передбачення компенсації втрачених доходів бюджету”.
В АУБ продовжують наполягати, аби арбітражні операції банків з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню на міжбанківському валютному ринку України були виключені з бази нарахування збору до Пенсійного фонду України.
За словами Президента АУБ Олександра Сугоняко: “Внесення змін, які пропонуються, не позначиться негативно на обсягах надходжень до Пенсійного фонду, а навпаки, збільшить податкові надходження від банківської діяльності в цілому, дасть поштовх до розвитку повноцінних ринкових відносин на міжбанківському ринку, сприятиме становленню та зміцненню розвиненої фінансової системи для гармонійного інтегрування у всесвітню фінансову систему”.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ