RSS
23 Жовтень
     
 
Новини АУБ
АУБ наполягає на забезпеченні розвитку повнофункціонального валютного ринку України

06.02.2008

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до Прем”єр-міністра України, Міністра фінансів, Міністра економіки, голів парламентських Комітетів з питань фінансів і банківської діяльності, з питань бюджету, з питань податкової та митної політики, з обґрунтуванням необхідності внесення змін до Закону про Держбюджет України на 2008 рік щодо порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу безготівкової іноземної валюти.

В листі Президента АУБ наголошується, що повноцінна участь у світових економічних процесах неможлива без наявності розвинутого внутрішнього фінансового ринку, який дав би змогу його учасникам здійснювати повний спектр операцій з фінансовими інструментами. Одним з першочергових завдань у цьому напрямку є розвиток повнофункціонального валютного ринку України, що передбачає “запуск” арбітражних (торговельних) операцій банків та запровадження інструментів хеджування валютних ризиків. З огляду на це, переконані в АУБ, особливо актуальною є проблема  врегулювання чинним законодавством України питання визначення бази та порядку сплати банками збору на обов’язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню в частині власних операцій банків.

За словами Президента АУБ, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, пунктом 30 розділу ІІ внесено зміни до Закону України  "Про збір на обов'язкове  державне пенсійне страхування", що роблять економічно недоцільним розвиток ринку арбітражних (торговельних) операцій банків на міжбанківському валютному ринку України.

Крім того, різні законодавчі акти (згадані закони та “Порядок сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій”, затверджений Постанововою КМУ №1740) та Роз’яснення до них передбачають різне визначення бази оподаткування пенсійним збором, що, у свою чергу, створює непорозуміння у зв’язку із застосуванням зовсім різних і юридично неузгоджених понять.

Як наголошується в листі Президента АУБ: «Різне, неоднозначне тлумачення банками та контролюючими органами вказаних понять, призводить до розбіжностей у їх застосуванні при визначенні бази оподаткування цим збором”.

Зокрема, мова йде про операції банків з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню на внутрішньому міжбанківському ринку України у випадках, коли уповноважений банк у межах, встановлених НБУ регуляторних обмежень, купує валюту на свій розсуд та на власні кошти для наступного її продажу зацікавленим особам – суб’єктам господарювання чи банкам, тобто проводить арбітражні операції.

Це є звичайний вид банківської діяльності у країнах з розвинутою економікою. Проте, як наголошують в АУБ, в Україні ринок арбітражних (торговельних) операцій банків фактично не діє. Здійснення операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти на внутрішньому міжбанківському ринку України за власні кошти між банками можливе тільки за умови відсутності сплати збору до Пенсійного фонду з цих операцій, тому що його сплата робить їх нерентабельними і призводить до відмови банків від їх проведення. В результаті цього зменшується ліквідність та ефективність внутрішнього валютного ринку.

З огляду на це АУБ запропонувала при доопрацюванні Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” внести зміни, відповідно до яких арбітражні операції банків з купівлі-продажу іноземної валюти на валютному ринку України не включатимуться до бази нарахування збору до Пенсійного фонду України. Разом з тим АУБ пропонує, аби з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами банки сплачували збір у порядку, загальному для усіх суб`єктів господарювання. Аналогічні зміни АУБ запропонвала також внести до Закону України "Про збір на обов'язкове  державне пенсійне страхування".

За словами Президента АУБ Олександра Сугоняко: “Внесення змін, які пропонуються, не позначиться негативно на обсягах надходжень до Пенсійного фонду, а навпаки, збільшить податкові надходження від банківської діяльності в цілому, дасть поштовх до розвитку повноцінних ринкових відносин на міжбанківському ринку, сприятиме становленню та зміцненню розвиненої фінансової системи для гармонійного інтегрування у всесвітню фінансову систему”.

 

Пошук
НОВИНИ