RSS
25 Вересень
     
 
Новини АУБ
АУБ підтримує дії НБУ щодо дедоларизації економіки держави, але проти обмежень діяльності українських банків на зовнішніх ринках капіталу

15.08.2007

В Асоціації українських банків відбулась робоча нарада з обговорення Постанови Правління НБУ № 235, якою запроваджуються зміни до Положення “Про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам”. В обговоренні, окрім представників АУБ, взяли участь фахівці АКБ “Укрсоцбанк”, ЗАТ “Приватбанк”, ВАТ “Міжнародний іпотечний банк” та КБ “Хрещатик”. Вів нараду Президент АУБ Олександр Сугоняко.

Обговорюючи Постанову № 235, представники банків наголосили, що вони з розумінням ставляться до дій НБУ щодо захисту внутрішнього фінансового ринку та зменшення доларизації економіки країни. Водночас, вони наголосили на недооцінці НБУ наслідків для банків від окремих положень Постанови, механізмів і термінів запровадження таких змін.

Банкіри застерігають, що введення означених Постановою обмежень на максимальну ставку залучення коштів від нерезидентів звужує можливості банків у забезпеченні потреб зростаючої національної економіки, які за рахунок тільки внутрішніх фінансових ресурсів наразі неможливо покрити у повному обсязі. До того ж, обмеження обсягу залучених банками іноземних інвестицій призведе до підвищення процентних ставок для кінцевого позичальника, що протирічить економічній та соціальній політиці держави.

За словами банкірів, Положення ставить в нерівні конкурентні умови банки з українським капіталом по відношенню до банків з іноземним капіталом. Зокрема, преференції отримують дочірні банки в Україні, які через свої материнські банки за кордоном зможуть вільно залучати валютні кошти в межах максимальних процентних ставок, тоді як українські банки по суті будуть виштовхнуті з зовнішніх ринків капіталу. Окрім цього, в подальшому ці банки можуть зіштовхнутись з проблемою рефінансування коштів, залучених від іноземних інвесторів, що призведе до штучного обмеження розвитку діяльності та може спричинити погіршення ліквідності. 

В ході наради обговорено і суто технічні проблеми, пов”язані з попередньою реєстрацією в НБУ договорів за міжбанківськими кредитами, що отримуються від банків-нерезидентів.

Представники банків висловили свої пропозиції щодо доопрацювання Постанови № 235. Серед іншого, вони пропонують : 

1. Не допустити порушення принципу рівної конкуренції на банківському ринку.
2. Переглянути розмір максимальних процентних ставок на кредити від нерезидентів, спираючись на оцінку ринкової ситуації та рейтингів українських суб”єктів підприємництва.
3. Змінити узгоджувальний порядок реєстрації кредитів на порядок повідомлення, як це відбувається за гривневими міжбанківськими кредитами.

За результатами наради вирішено узагальнити отримані від банків пропозиції та направити їх керівництву НБУ з метою доопрацювання Постанови № 235.

Довідково:
Постановою Правління від 22.06.2007 року №235 прийняті зміни до Положення “Про порядок
отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам”. Зокрема:
- Максимальна процентна ставка за договорами з нерезидентами у вільноконвертованій валюті визначається як середньозважена (за два попередні квартали) дохідність за облігаціями зовнішніх державних позик України в доларах США плюс два відсотки річних (п.1.12.).
- Банківські операції із залучення коштів на міжнародних ринках здійснюються тільки після попередньої реєстрації договору в НБУ (крім кредитів, які отримуються на строк, що не перевищує двох робочих днів) (п.4.1.).
Зазначені зміни вступають у дію з 20 жовтня 2007 року.

Пошук
НОВИНИ